RAZVOJ ROKOMETA NA SLOVENSKEM
Pred 2. svetovno vojno je bil rokomet na Slovenskem malo poznan. Več uspeha je imela hazena, ki je bila priljubljena zlasti v Mariboru in Ljubljani. Med 2. svetovno vojno so Nemci ustanovili na Štajerskem nekaj rokometnih moštev, v katerih pa zavedni Slovenci niso sodelovali. V Ljubljani je bila ustanovljena prva rokometna ekipa na univerzi leta 1948; prva ženska ekipa pa leta 1949 pri mariborskem Poletu. Leta 1950 je bila ustanovljena tudi Rokometna zveza Slovenije. Pojavila so se središča igranja rokometa: Celje, Črnomelj, Brežice, Velenje, Koper… V letu 1958 je bil izdelan perspektiven načrt nadaljnjega razvoja slovenskega rokometa, ki je postavil trdne organizacijske temelje in podrobno shemo tekmovanj.
OSNOVNI TEHNIČNI ELEMENTI
Za uspešno igranje rokometa v fazi napadanja morajo igralci obvladati naslednje individualne tehnično taktične prvine:
1. Lovljenje in podajanje žoge spada med osnovne elemente rokometne igre. Med osnovne sodijo:
- komolčna podaja,
- podaja z dolgim zamahom iznad glave,
- podaja iz naleta,
- rugby podaja z obema rokama in
- podaja od tal.
2. Streljanje na vrata K osnovnim strelom prištevamo:
- strel z dolgim zamahom iznad glave s tal,
- strel v skoku,
- strel s padcem.
3. Odkrivanje
Odkrivanje pomeni gibanje po igrišču z namenom, da lahko igralec v primernem trenutku varno in zanesljivo sprejme žogo in nadaljuje z igro. Igralec se mora praviloma gibati v prazen prostor, ki ga nasprotniki slabo pokrivajo. Odkrivanje se izvede premišljeno, s spremembo smeri in hitrosti gibanja (z varanjem) ali brez.
4. Varanje
Varanja izvajajo igralci z namenom, da bi preslepili nasprotnikove igralce. Igralec prične svojo aktivnost na pričakovan način, nadaljuje pa jo drugače. Varanja se lahko izvedejo s pomočjo spremembe smeri in ritma gibanja, z lažno podajo, z lažnim strelom, pogledom …
5. Preigravanje
Preigravanje je aktivnost, ki jo igralci najpogosteje izvajajo z žogo. Povezano je z varanjem. Poznamo preigravanje z enojnim ali dvojnim varanjem ter obratom v eno ali drugo stran.



SODNIŠKI ZNAKI